13 Aralık 2019, 18:23
necla
Yönetici

Sözde Kızlar Peyami Sefa Kitap Özeti


Sözde kızlar Kitap özeti

Mebrure tipik bir Anadolu kızıdır. Annesi gençken ölmüş, babası tarafından büyütülmüştü. Mebrure İzmir’deki Amerikan Mektebinde okumuş ve eğitimini orada tamamlamıştır. Mebrure, babasıyla birlikte Manisa’da yaşardı. Babası İhsan efendi Manisa’nın önde gelen tanınmış insanlarından biriydi. Yunanlıların Manisa’ta girmesi üzerine, Mebrure ve babası Manisayı terk eder ve hikaye burada başlar.

Mebrure, Bursa’ya dayısı Hüseyin Efendinin yanına gitti. Hüseyin Efendinin ölmesi üzerine babasını aramak için İstanbul’a gitti. Bu, olayların başlangıcıydı. Mebrure İstanbul’da babasının sütkardeşi Nafi Bey’in evinde kalacaktı ancak Nafi Bey de ölmüştü. Nafi Bey’in karısı Nazmiye Hanım’ın kızı Nevin ve oğlu Behiç, Mebrure’nin İstanbul’daki tek yakınlarıydı. Mebrure onları buldu ve onlara hikayesini anlattı. Nazmiye Hanım ve ailesi de Mebrure’ye yanlarında kalabileceğini belirttiler. Bunun üzerine Mebrure de onlarla birlikte kalmaya karar verdi.

Evdeki yaşam Avrupa özentisi bir yaşamdı. Evin kızı Nevin, Fransızca konuşuyor, köpeğine bile Fransızca olarak sesleniyordu. Mebrure ise evdeki bu yaşamdan hoşlanmıyordu. Mebrure, Nazmiye’nin oğlu Behiç’in kendisine olan yakın ilgisinden de rahatsız oldu. Behiç; içkiye, kumara, kadına düşkün biriydi. Evde sık sık da partiler verilirdi. Bu partilerin değişmeyen isimleri vardı. Bunlar; Nazmiye Hanım’ın arkadaşı Naciye Hanım ve onun kızı Güzide, Behiç’in arkadaşı Siyret, Behiç’in uzatmalı sevgilisi Belma(Hatice) ve onun abisi Salih’ti. Mebrure bu ortamdan hoşlanmamasına rağmen, onu bu evde tutan tek neden babasını bulmaktı.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.