07 Kasım 2023, 12:34
nisa
Editor

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 120-121-122-123-124. Sayfa Cevapları Sözcü Yayınları


5. Ünite Aydınlatma Ve Ses Teknolojileri: Aydınlatma Teknolojileri Cevapları

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 120-121-122-123-124 Cevapları Sözcü Yayıncılık


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 120 Cevapları Sözcü Yayınları

Hazırlanalım

Evimizde, okulumuzda, sokaklarda hangi aydınlatma araçlarını kullanıyoruz? Elektrik olduğunda ya da olmadığında kullandığımız aydınlatma araçları değişiyor mu? Düşünelim ve düşüncelerimizi defterimize yazalım.

Cevap: Evimizde bizler led ampuller kullanıyoruz. Okulumuzda da yine led ve floresan ampuller kullanılmaktadır. Sokaklarda fotoselli ampuller kullanılmaktadır. Elektrik olmadığı zaman ise ışıldaklar, el fenerleri mum gibi aydınlatma araçları kullanıyoruz.
4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 121 Cevapları Sözcü Yayınları

Görsel 5.1 ve Görsel 5.2’de iki farklı zamana ait görselleri görüyoruz. Sizce bu görsellerde kullanılan aydınlatma araçları arasında nasıl farklılıklar var? Düşünelim ve fikirlerimizi arkadaşlarımızla tartışalım.

geçmişte ve günümüzde aydınlatma araçları

Cevap: Mum eski zamanlardaki aydınlatma aracıdır. Günümüzde elektrik olduğu için led ampuller kullanılmaktadır. Daha fazla aydınlık sağlanırken daha ekonomik olmaktadır.Aniden elektrikler kesildiğinde, nelerin eksikliğini hissederiz? Ampul, floresan lamba gibi aydınlatma araçları icat edilmeseydi hayatımız nasıl olurdu?

Cevap: Elektrikler kesildiğinde aydınlatma sıkıntısı yaşarız. Ampullerin aydınlığını ararız. Yakılan mumlar yeteri kadar aydınlık vermez. Hem zor hem de sıkıntılı olur. Başka odaya giderken karanlık işimizi zorlaştırır. Aydınlatma araçları olmasaydı hayatımız çok zor olurdu.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 122 Cevapları Sözcü Yayınları

Aydınlatma araçlarındaki bu gelişmenin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Cevap: Aydınlatma araçlarındaki gelişme daha ekonomik şekilde daha fazla aydınlanmamızı sağlamaktadır. Olumsuz yönleri ise her yerin aydınlatılması çevre yani ışık kirliliğine neden olmaktadır.
4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 123 Cevapları Sözcü Yayınları

1. Etkinlik

Geçmişten günümüze aydınlatma araçlarını düşünelim. Aydınlatma araçlarındaki gelişmenin hayatımıza olumlu ve olumsuz etkilerini aşağıdaki alana renkli boyalarla yapacağımız resim ile anlatalım.

Cevap: Işık kirliliği özellikle göç eden göçmen kuşların yönlerini bulmada zorluklar çıkartmaktadır.

ışık kirliliği
4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 124 Cevapları Sözcü Yayınları

Neler Öğrendik?

Aşağıdaki soruları cevaplayarak boş bırakılan yerleri dolduralım.

a. Elektrik icat edilmeden önceki yaşam koşulları ile günümüz yaşam koşulları arasında ne gibi farklılıklar vardır?

Cevap: Elektrik icat edilmeden önceki yaşam, hem aydınlatma açısından hem de üretim açısından oldukça zordu. Bugünkü gibi fabrikalar gece gündüz çalışmıyordu. İnsanlar aydınlatma için mum meşale gibi araçlar kullanıyorlardı. Oysa günümüzde elektrik sayesinde büyük bir gelişme ve ekonomik üretim yapılmaktadır.b. Elektriğin icat edilmediği dönemde mi yoksa şimdiki dönemde mi yaşamayı tercih ederdiniz? Neden?

Cevap: Şimdiki dönemde yaşamak isterdim. Habere ulaşma, genel ağdan faydalanma ve aydınlanma benim çok önemli.

c. Elektriğin icat edilmediği dönemlerde aydınlatma sorunu nasıl çözülüyordu?

Cevap: O dönemlerde mum, meşale, gaz ve yağlı lambalar, çıralar kullanılıyordu.ç. Hiçbir ışık kaynağının olmadığını düşünelim. Hayatımız bundan nasıl etkilenirdi?

Cevap: Hayatımız çok olumsuz etkilenirdi. İnsanlar her işlerini gündüz yapmak zorunda kalırlardı. Ekonomik faaliyetler sadece gündüz yapılırdı. 

d. Günümüzdeki ışık kaynakları ile eski dönemlerdeki ışık kaynaklarını karşılaştıralım. Günümüzdeki ışık kaynaklarının olumlu yönlerini yazalım.

Cevap: Günümüzdeki ışık kaynakları daha tasarruflu ve daha fazla aydınlatma imkanı vermektedir.e. Günümüzdeki aydınlatma araçlarının gelişiminde rol oynayan en önemli faktör ne olabilir?

Cevap: En önemli faktör ampulün icat edilmesidir.

f. Gelecekte ne gibi aydınlatma araçlarına ihtiyaç duyulabilir? Bir bilim insanı olsaydık aydınlatma teknolojileri ile ilgili ne gibi çalışmalar yapmak isterdik?

Cevap: Çok az bir tüketimle çok fazla aydınlık sağlayan daha küçük boyutlarda aydınlatma araçları yapmak isterdim.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 116-117-118. Sayfa Cevapları Sözcü Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.