07 Kasım 2023, 13:44
nisa
Editor

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 125-126-127-128-129. Sayfa Cevapları Sözcü Yayınları


5. Ünite Aydınlatma Ve Ses Teknolojileri: Uygun Aydınlatma Cevapları

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 125-126-127-128-129 Cevapları Sözcü Yayıncılık


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 125 Cevapları Sözcü Yayınları

Hazırlanalım

Uzun süre televizyon izlemek ya da bilgisayar kullanmak göz sağlığımızı nasıl etkiler?

Cevap: Uzun süre televizyon izlemek ya da bilgisayar kullanmak göz sağlığımızı olumsuz etkiler. Gözlerimizin sürekli odaklanmak zorunda olması ve ışığa maruz kalması göz yorgunluğuna, göz kaslarının deforme olmasına, görme bozukluklarına yol açabilir.Karanlık bir ortamda televizyon izlediğimizde gözlerimiz neden daha çok yorulur? Araştıralım.

Cevap: Gözlerimiz sürekli ışığa maruz kalarak televizyona odaklandığı için daha fazla yorulur.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 126 Cevapları Sözcü Yayınları

AraştıralımUygun aydınlatmanın ne demek olduğu ve nasıl yapılması gerektiğini göz sağlığımıza etkilerini araştıralım. Uygun aydınlatma ile ilgili günlük yaşantımızdan örnekler verelim. Araştırma sonuçlarımızı sözlü, yazılı veya görsel malzeme kullanarak sınıf arkadaşlarımıza sunalım.

Cevap:

Uygun aydınlatma, bulunduğumuz ortamın ne fazla ne de az şekilde aydınlatılması, yeteri kadar aydınlatılması demektir. Işığın direk gözümüze temas etmeden aydınlatması önemlidir.

Ders çalışırken ışığın arka sol tarafımızdan gelmesine dikkat etmek gerekir. Aydınlatmalarda ışığı kıracak malzemelerin olması gerekir. Işığın direk bize vurması yerine duvardan yansıması daha doğru bir aydınlatma şeklidir.
4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 127 Cevapları Sözcü Yayınları

Verimli ders çalışmak ya da kitap okumak için odanın içinde yeteri kadar ışık olması gerekir. Ders çalışacağımız zaman ışığın sol arkamızdan gelmesine dikkat etmeliyiz. Görsel 5.10’da gösterilen çocuk ışığı doğru bir şekilde mi kullanıyor?

aydınlatmanın doğru kullanılması

Cevap: Görsel 5.10’da gösterilen çocuk ışığı doğru bir şekilde kullanmıyor çünkü ışık sol ön tarafından gelmektedir.

Evlerimizde uygun aydınlatmayı nasıl sağlıyoruz? Aşağıdaki etkinlikle yaşadığımız ortamın aydınlatması üzerine düşünelim.Cevap: Evlerimizde uygun aydınlatmayı sağlamak için elektrikçilerden yardım alıyoruz. Aydınlatma şekli ve seviyesini elektrikçiler belirliyor.

2. Etkinlik

Evimizdeki aydınlatma araçlarını inceleyelim. Aile bireylerinin bu araçları nasıl kullandığını gözlemleyelim.

1. Aydınlatmanın göz sağlığımız açısından uygun olmadığı durumları bulup aşağıdaki noktalı yerlere yazalım.Cevap:

Aydınlatmanın göz sağlığımız açısından uygun olmadığı durumlar:

Bazı odaların çok aydınlık, bazı odaların yetersiz aydınlatılması.

2. Bu ortamların uygun aydınlatılması için önerilerimizi yazalım.Cevap: En doğrusu bir uzmandan yardım alarak doğru aydınlatmayı sağlamaktır.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 128 Cevapları Sözcü Yayınları

Yaptığımız etkinlikle evlerimizde uygun olmayan aydınlatma kullandığımız yerleri fark ettik. Uygun olmayan aydınlatma sizce sadece göz sağlığımıza mı zararlıdır?

Cevap: Göz sağlığımızı olumsuz etkilemenin yanı sıra psikolojik etkileri de vardır. Örneğin yeteri kadar ışık olmayan yerde insanlar kendilerini yorgun ve halsiz hissedebilirler.

Yandaki bilmecenin cevabını bulalım. Bilmecede bize anlatılmak istenilen nedir?Bilmece:

Düğmesine basılır,
Her tarafı aydınlatır.
İşin bitince kapatmasan,
Faturanı çok kabartır.

Cevap: Ampul, lamba

Odadaki işimizi bitirdikten sonra odanın ışığını açık unuttuğumuz oldu mu?Cevap: Bazen oluyor ama aklıma gelince hemen kapatıyorum.

Araştıralım

Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanımının aile ve ülke ekonomisi bakımından önemini araştıralım. Araştırdığımız bilgileri görsellerle de destekleyerek arkadaşlarımıza sunalım.

Cevap: Aile ekonomisine katkı sağlamak için led ampuller kullanıyoruz. Aydınlatma araçlarını tasarruflu kullanmak aile bütçesine katkı sağlarken, ülkemizin ekonomisine de katkı sağlamaktadır. Daha az enerji tüketimi olacaktır.
4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 129 Cevapları Sözcü Yayınları

3. Etkinlik

Etkinliğin Amacı

Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanımının aile ve ülke ekonomisi bakımından öneminin farkına varmak. Tasarruflu kullanım konusunda etrafı bilinçlendirmek.

Neler Kullanacağız?

Fon karton, boya kalemleri, yapıştırıcı, konu ile ilgili görseller.

Nasıl Yapacağız?

Aydınlatma araçlarını tasarruflu kullanmak aile ve ülke ekonomisi açısından çok önemlidir. Çevremizdeki insanları bu konuda bilinçlendirmek için neler yapabileceğimizi düşünelim. Öğretmenimizin gözetiminde dört gruba ayrılalım. Her gruba ayrı ayrı görevler verelim.

1. Grup: Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanımı ile ilgili bir reklam filmi tasarlayalım. Reklam filmimizi sınıfımızda canlandıralım.

2. Grup: Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanımı ile ilgili fotoğrafta gösterildiği gibi reklam afişleri hazırlayalım. Malzemelerimizi kullanarak hazırladığımız afişi arkadaşlarımıza sunalım. Malzemelerimizi kullanırken yapıştırıcının zehirli bir madde olduğunu ve tehlikeli olabileceğini unutmayalım.

3. Grup: Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanımı ile ilgili şarkı yazalım. Yazdığımız şarkıya, bedenimizi ve çeşitli nesneleri kullanarak ritimler ekleyebiliriz. Şarkımızı nesnelerle ve bedenimizle oluşturduğumuz ritimleri de kullanarak arkadaşlarımıza sunalım.

4. Grup: Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanımı ile ilgilenen bir uzmanla televizyon röportajı yapalım. Önce röportaj sorularımızı hazırlayalım. Daha sonra aramızdan bir arkadaşımız konunun uzmanı rolüne girsin. Diğer grup arkadaşlarımız da televizyon röportajı için gerekli diğer kişilerin rolüne girsinler. Televizyon röportajımızı sınıfımızda canlandıralım.

Etkinlik sonuçlarımıza göre aşağıdaki soruları cevaplayalım.

1. Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanımı aile ve ülke ekonomisi için neden önemlidir?

Cevap: Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanmak hem aile hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Faturalarımızın daha az gelmesini sağlar. Ülkenin kaynaklarını daha verimli kullanmış oluruz. Elektrik üretmek için doğal gaz kullanılmaktadır. Doğal gazı başka ülkelerden aldığımız için daha az alarak ülke ekonomisine de katkı sağlamış oluruz.

2. Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanılması için neler yapabiliriz?

Cevap: LED ampuller kullanmak ilk akla gelen çözümdür. Gereksiz aydınlatmalardan kaçınmak gerekir. Özellikle mağazalarda kullanılan reklam ve aydınlatmaların belli bir saatten sonra kapanmasını sağlayabiliriz. 

Neler Öğrendik?

Yandaki görseli inceleyelim. Görselle ilgili soruları cevaplayalım. Cevaplarımızı defterimize yazalım.

aydınlatma araçları

1. Görseldeki ışık kaynakları nelerdir?

Cevap: Led, ampul

2. Görseldeki ortamın aydınlatması uygun mudur? Neden?

Cevap: Gereğinden fazla ışık var.

3. Bu ortamda siz olsaydınız daha tasarruflu bir aydınlatma için neler yapardınız?

Cevap: Hepsini yakmak yerine ihtiyacım odluğu kadarını yakardım. Örneğin LED ampullerin üç tanesi yansa yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 120-121-122-123-124. Sayfa Cevapları Sözcü Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.