06 Aralık 2023, 18:41
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 136-137-138-139-140-141-142-143. Sayfa Cevapları Sözcü Yayınları


5. Ünite Aydınlatma Ve Ses Teknolojileri: Geçmişten Günümüze Ses Teknolojileri Cevapları

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 136-137-138-139-140-141-142-143 Cevapları Sözcü Yayıncılık


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 136 Cevapları Sözcü Yayınları

Hazırlanalım

Evinizde müzik dinlemek istediğinizde ne yapıyorsunuz?

Cevap: Müzik dinlemek istediğim zaman, radyo, bilgisayar, cep telefonu gibi aletleri kullanıyorum.Günümüzde kullandığımız cihazların henüz icat edilmediği bir zamanda yaşadığımızı düşünelim. Sizce, o zamanda yaşıyor olsaydık müzik dinlemek için ne kullanırdık? Araştıralım ve araştırma sonuçlarını defterimize yazalım.

Cevap: İnsanların canlı söyledikleri müzikleri dinleyebilirdik. Ayrıca eskiden gramofon, plak, kasetçalar gibi aletlerle müzik dinlenirmiş.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 137 Cevapları Sözcü Yayınları

Okuma parçasında Çınar’ın gramofonla nasıl tanıştığını öğrenmiş olduk.Peki, gramofon nedir? Ne işe yarar? Çınar, bu soruların cevabını anneannesinden öğreniyor.

Cevap: Bir plağa ya da benzeri özel bir madde üzerine önceden saptanmış olan sesleri istendiğinde yineleyen, mekanik düzenekli aygıt.

Sizce gramofondan daha eski bir ses kaynağı olabilir mi?

Cevap: Evet, fonograf varmış.Artık etrafımızda neden gramofon ve benzeri araçlar görmüyoruz?

Cevap: Teknolojinin ilerlemesi ile ses cihazlarının şekli ve kalitesi de artmaktadır. Artık kullanımı kolay ve daha küçük aletler bu işleri gördüğü için gramofon benzeri araçları kullanmıyoruz.

Geçmişten günümüze ses teknolojilerinde nasıl değişimler olmuş olabilir?

Cevap: Ses teknolojilerinde dijital ortama geçilmiş durumdadır. Kullanılan aletler hem küçüldü, hem de ses kalitesi arttı. Daha geniş kayıtlar yapılabilmektedir. Artık ses teknolojilerini yanımızda taşıyabiliyoruz. Eskiden büyük ve taşınması neredeyse imkansız aletler vardı.
4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 138 Cevapları Sözcü Yayınları

6. Etkinlik

Aşağıda verilen boşluğa ses teknolojilerindeki gelişmelerin günlük hayatımıza etkinleri ile ilgili düşüncelerimizi yazalım. Yazdıklarımızı sınıfta arkadaşlarımıza okuyalım.

Cevap: Ses teknolojilerindeki gelişmeler ile her an müzik ve diğer kayıtlı seslere erişmek mümkündür. Örneğin bir gazeteci röportajı küçük bir alet ile kaydedebilmektedir. Taşıdığımız cep telefonları ile istediğimiz an müzik dinleyebiliyoruz. Hayatımızın her anında ses teknolojilerinden faydalanabiliyoruz.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 140 Cevapları Sözcü Yayınları

Görsel 5.37 ve Görsel 5.38’deki çocuklar, seslerinin şiddetini artırıp seslerini daha çok duyurmaya çalışıyorlar. Sizce hangi çocuk sesini daha çok duyurabilir? 4. sınıf fen bilimleri sayfa 140 cevapları sözcü yayın

Cevap: Görsel 5.38 deki çocuk sesini daha fazla duyurabilir. Çünkü megafon kullanarak sesin şiddetini arttırmaktadır.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 141 Cevapları Sözcü Yayınları

Sesin şiddetini yükselterek uzaktaki birine sesimizi duyurmak ne kadar da güzel bir şey değil mi?

Cevap: Uzaktaki birine sesimizi duyurabilmek çok güzel.Sizce sesin şiddetinin artmasının ne gibi olumsuz etkileri olabilir?

Cevap: Sesin şiddetinin artması başka insanları rahatsız edebilir. İşitme kayıplarına neden olabilir.

Bir büyüğünüzle konsere gitme imkânınız oldu mu?

Cevap: Evet böyle bir imkanım oldu. Konser çok gürültülüydü ama insanlar eğleniyordu. Bütün kalabalık tüm sesi duyabiliyordu.Araştıralım

Şiddetli ses üreten teknolojik araçların olumlu ve olumsuz etkilerini araştıralım. Araştırma sonuçlarımızı sınıfta arkadaşlarımıza sunalım.

Cevap:

Olumlu Etkileri:Eğlence ve Sanat: Konserler, müzik festivalleri ve diğer eğlence etkinlikleri, güçlü ses sistemleri kullanılarak daha etkileyici ve keyifli hale getirir.

Acil Durumlar ve Güvenlik: Yüksek sesli alarm sistemleri ve anonslar, acil durumlarda hızlı bir şekilde insanları bilgilendirir ve güvenliği artırır.

Endüstriyel Kullanım: Yüksek ses seviyelerine dayanıklı teknolojik ekipmanlar, endüstriyel alanlarda kullanılarak üretkenliği artırır ve iş süreçlerini kısaltır.

Olumsuz Etkiler:İşitme Kaybı ve Sağlık Sorunları: Şiddetli ses, işitme kaybına neden olabilir ve uzun süre maruz kalındığında kalıcı hasarlara yol açabilir. 

Çevresel Kirlilik: Yüksek ses seviyeleri, çevresel gürültü kirliliğine neden olur.

Toplum İlişkileri ve Huzur: Yüksek sesli teknolojik araçlar, komşuluk ilişkilerini olumsuz etkiler.

Ruhsal Sağlık Etkileri: Sürekli yüksek ses seviyelerine maruz kalmak, stres ve uyku bozuklukları gibi ruhsal sağlık sorunlara sebep olabilir.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 142 Cevapları Sözcü Yayınları

7. Etkinlik

Nida müzik dinlemeyi çok seviyor. Okula giderken bile müzik çalarından kulaklığı ile müzik dinliyor. Ancak müziğini o kadar yüksek seste dinliyor ki ses kulaklığın dışından bile duyulabiliyor. Nida’yı uyarmak için çok şiddetli seste müzik dinlemesinin olumsuz yönlerini düşünelim. Görselin karşısında bize ayrılan yerlere bu olumsuzlukları yazalım.

Cevap:

İşitme kaybına neden olabilir.

Dikkat dağınıklığına neden olur.

Dışarıdaki sesleri duymayarak uyarıları duymaz.

Başka insanların rahatsız olmasına neden olur.

İletişim sorunları yaşar.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 143 Cevapları Sözcü Yayınları

Neler Öğrendik?

1. Aşağıdaki cümleleri okuyalım. Cümlenin doğru olduğunu düşünüyorsak “D” harfini yuvarlak içine alalım. Yanlış olduğunu düşünüyorsak “Y” harfini yuvarlak içine alalım. Yanlış cümlelerin doğrularını defterimize yazalım.

Cevap:

a. Sesin şiddetini yükseltmek için megafon kullanılabilir. (D)
b. Gramofon, müzik dinlemek için kullanılan bir cihazdır. (D)
c. Fonograf, gramofondan daha gelişmiştir. (Y)
ç. Ses kaydedebilen en eski cihaz kasetçalardır. (Y)
d. Kasetçalar plak ile çalışır. (Y)
e. Günümüzde müzik dinlemek için akıllı telefonlar kullanılmaktadır. (D)
f. Şiddetli ses, sağlıklı işitmemiz için gereklidir. (Y)


2. Şiddetli ses üreten teknolojik araçların olumlu ve olumsuz yönlerini yazalım.

Cevap:

Olumlu Etkileri:

Eğlence ve Sanat: Konserler, müzik festivalleri ve diğer eğlence etkinlikleri, güçlü ses sistemleri kullanılarak daha etkileyici ve keyifli hale getirir.

Acil Durumlar ve Güvenlik: Yüksek sesli alarm sistemleri ve anonslar, acil durumlarda hızlı bir şekilde insanları bilgilendirir ve güvenliği artırır.

Endüstriyel Kullanım: Yüksek ses seviyelerine dayanıklı teknolojik ekipmanlar, endüstriyel alanlarda kullanılarak üretkenliği artırır ve iş süreçlerini kısaltır.

Olumsuz Etkiler:

İşitme Kaybı ve Sağlık Sorunları: Şiddetli ses, işitme kaybına neden olabilir ve uzun süre maruz kalındığında kalıcı hasarlara yol açabilir. 

Çevresel Kirlilik: Yüksek ses seviyeleri, çevresel gürültü kirliliğine neden olur.

Toplum İlişkileri ve Huzur: Yüksek sesli teknolojik araçlar, komşuluk ilişkilerini olumsuz etkiler.

Ruhsal Sağlık Etkileri: Sürekli yüksek ses seviyelerine maruz kalmak, stres ve uyku bozuklukları gibi ruhsal sağlık sorunlara sebep olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 130-131-132-133-134-135 Sayfa Cevapları Sözcü Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.