06 Aralık 2023, 20:08
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 144-145-146-147-148-149-151. Sayfa Cevapları Sözcü Yayınları


5. Ünite Aydınlatma Ve Ses Teknolojileri: Ses Kirliliği Cevapları

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 144-145-146-147-148-149-150-151 Cevapları Sözcü Yayıncılık


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 144 Cevapları Sözcü Yayınları

Hazırlanalım

Etrafımızdaki seslere kulak verelim. Bizleri rahatsız eden sesler hangileridir? Defterimize yazalım.

Cevap: Bizleri rahatsız eden sesler; iş makineleri, trafikteki araçların sesleri, yüksek sesle dinlenen müzikler, inşaatta çalışan makineler, çocuk parkından gelen yüksek çocuk sesleri, telefonla yüksek sesle konuşan insanların sesleri, komşularımızın kapı çarpma sesleri, bağırarak konuşan insanlar.
4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 145 Cevapları Sözcü Yayınları

8. Etkinlik

Aşağıda verilen kelimeleri kullanarak ses kirliliği ile ilgili bir öykü yazalım. Yazacağımız öykü için aşağıda verilen boşluğu kullanalım. Öykümüze bir de başlık yazalım.

ses, köpek, rüzgâr, televizyon, uyumak, gürültü, kulak, sağlık.Cevap:

Ses Hassasiyeti

Sabah erken saatlerde komşumuzdan gelen bir gürültü ile uyandım. Annem de televizyonun sesini fazla açmıştı. Bu sesler benim sinirlerimi bozmuştu. Kahvaltıdan sonra biraz çıkıp dolaşmak istedim. Sokakta yürürken bir köpeğin çok fazla havladığını duydum. Canı yanarcasına havlıyordu. Sanki bugün seslere ayrı bir hassasiyetim vardı. Kulak sağlığım için doktordan randevu aldım ve gittim. Doktor bana çok gürültülü ortamlarda bulunmamam gerektiği konusunda tavsiyede bulundu.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 146 Cevapları Sözcü Yayınları

Görsel 5.45’i ve Görsel 5.46’yı inceleyelim. Sizce bu ortamların ortak özellikleri ne olabilir? Bu ortamlarda uzun süre kaldığımızda kendimizi nasıl hissederiz?yüksek sesli yerler

Cevap: Bu ortamların ortak özelliği, yüksek sesin olmasıdır. Bu ortamlarda uzun süre kalmak kulak sağlığımızı olumsuz etkiler. Sinirlerimiz bozulur.

Gürültünün insan sağlığına olumsuz etkileri var mıdır? Düşünelim ve arkadaşlarımızla tartışalım.

Cevap: Gürültü insanların sinirlerini bozar ve stres neden olur. Ayrıca gürültü insanların işitme kaybına uğramasına da neden olabilir.Etrafınızda ses kirliliği görülen yerler var mı? Aşağıdaki etkinliği yaparak ses kirliliği görülen yerleri belirlemeye ne dersiniz?

Cevap: Evet, etrafımda trafik gürültüsü yanı sıra tren yolundan geçen trenlerin sesleri ve iş makinelerin çıkarttıkları sesler var.


9. Etkinlik

Etkinliğin AmacıGözlemlerimizden elde ettiğimiz verileri kullanarak ortamdaki ses kirliliği yoğunluğunu gösteren bir model oluşturmak.

Neler Kullanacağız?

Büyük boy renkli karton, renkli kalemler.

Nasıl Yapacağız?1. Çevremizden bir ortam (örneğin okul) seçelim.
2. Bu ortamın farklı bölümlerindeki (sınıf, koridor, kütüphane vb.) ses kirliliği yoğunluğunu farklı zamanlarda gözlemleyelim.
3. Gözlem sonuçlarımızı kullanarak fotoğraftaki gibi karton üzerine bir poster, kroki, şema vb. hazırlayalım. Posterimizde ses kirliliği yoğunluğunu renkli kalemlerle gösterebiliriz.
4. Hazırladığımız modeli sınıf arkadaşlarımıza sunalım.

Etkinlik sonuçlarımıza göre aşağıdaki soruları cevaplayalım.

1. Seçtiğimiz ortamdaki ses kirliliği en fazla hangi bölgede ve ne zaman görülmektedir?

Cevap: Seçtiğimiz ortamdaki ses kirliliği en fazla okul bahçesinde var. Teneffüslerde en fazla ses kirliliği olmaktadır.2. Seçtiğimiz ortamdaki ses kirliliği en az hangi bölgede ve ne zaman görülmektedir?

Cevap: Seçtiğimiz ortamdaki ses kirliliği en az sınıflarda var. Ders işlenirken en sessiz ortam oluşmaktadır.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 147 Cevapları Sözcü Yayınları

10. Etkinlik

Aşağıdaki görselde ne anlatılmak isteniyor olabilir? Sizce görseldeki çocuk neden kulaklarını tıkamıştır? Sorularımızın cevaplarını arkadaşlarımızla tartışalım. Aşağıda boş bırakılan yerlere ses kirliliğinin insan sağlığı ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerini yazalım.yüksek ses

Cevap: Görseldeki çocuk müzik aletini çalıyor. Diğer çocuk da elleri ile yüksek sesten rahatsız olduğu için kulaklarını kapatmaktadır.

Ses kirliliği işitme kaybına neden olabilir.

Strese ve ruhsal hastalıklara neden olabilir.Uyku bozukluklarına neden olabilir.

Denge ve odaklanma sorunlarına neden olabilir.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 148 Cevapları Sözcü Yayınları

11. Etkinlik

Çevremizde ses kirliliğinin yoğun olduğu ortamlar vardır. Bu da bizi rahatsız eder. İnsanları ses kirliliği konusunda uyarmak ve böylece ses kirliliğini azaltmak için sloganlar bulalım. Sloganlarımızı kâğıtlara yazalım ve ses kirliliği olduğunu düşündüğümüz yerlere yapıştıralım. Bulduğumuz sloganları ve yapıştırdığımız ortamları örnekteki gibi noktalı yerlere yazalım.

Cevap:

Sakin Bir Hayat İçin Sakin Bir Ortam

İçimizden Bağıralım Dışımızdan Sessiz Olalım

Sessizlik Mutluluktur


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 149 Cevapları Sözcü Yayınları

Neler Öğrendik?

1. Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerlere kutudan seçeceğimiz uygun kelimeleri yazalım.

ses-düşük işitme-gürültü-yüksek

Cevap:

Çevremizde farklı ses kaynakları tarafından oluşturulmuş birçok ses duyarız. Kuş sesi ya da ağaç yapraklarının hışırtısı şiddeti düşük olan seslerdir. Arabaların ve sokakta oyun oynayan çocukların sesleri ise şiddeti yüksek olan seslerdir. İşitme kaybını engellemek için şiddeti yüksek olan seslerden uzak durmalıyız. Ses üretmenin birçok yolu vardır. Farklı malzemeler kullanarak farklı sesler üretebiliriz. Ancak düzensiz ve şiddeti yüksek olan sesler gürültüye neden olur.


2. Günlük hayatımızda ses kirliliğini azaltmak için alabileceğimiz önlemlerden üç tanesini aşağıdaki noktalı yerlere yazalım.

Cevap:

  1. Elektrikli araçların daha yaygın olması gerekir.
  2. İş makinelerinin çalışma saatleri kısaltılmalıdır.
  3. Konserler şehir dışındaki alanlarda yapılmalıdır.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 151 Cevapları Sözcü Yayınları

Aşağıdaki tabloda ünitemizle ilgili konular ve kavramlar verilmiştir. Bu konuları ve kavramları ünitemiz kapsamında anladığımızı düşünüyorsak “Anladım” sütununa, anladığımızdan emin değilsek “Emin Değilim” sütununa, anlamadığımızı düşünüyorsak ‘Tekrar Etmeliyim” sütununa işaret koyalım. Anlamadığımız konuları tekrar etmeyi unutmayalım.

Cevap:

4. sınıf fen bilimleri sayfa 151 cevapları sözcü yayın

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 136-137-138-139-140-141-142-143. Sayfa Cevapları Sözcü Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


10 Mayıs 2024, 12:49

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Muhteşem cevaplar bayıldım vah vah vah

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.