20 Kasım 2022, 19:40
Donatello
Yönetici

Atatürk’ün Öğretmenler Günü İle İlgili Sözleri


Atatürk’ün Öğretmenler Günü İle İlgili Sözleri

Bu yazımızda Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım Öğretmenler Günü ve öğretmenler hakkında söylediği sözler yer almaktadır.

Atatürk 24 Kasım Öğretmenler Günü Sözleri

“Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.”

“Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.”

“Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bu günkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.”“Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.”

“Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.”

“Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…”“Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.”

“Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir.”

“Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.”


Ders ve Çalışma Kitabı CevaplarıAtatürk’ün Öğretmenler Günü İle İlgili Sözleri ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Atatürk'ün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Sözleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


30 Ocak 2023, 16:38

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2770

Bu sözlerden bazılarını okulda panoya asmayı düşünüyoruz bana yardımcı oldu çok teşekkür ederiz emekleriniz için

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.