15 Temmuz 2021, 21:49
murat
Yönetici

5. Sınıf Fen Bilimleri 100-101-102. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 100-101-102 Cevapları MEB Yayınları 

Hava Ortamında Sürtünme Kuvveti Cevapları


5. Sınıf Fen Bilimleri 100. Sayfa Cevapları

Salıncakta sallanan çocuğun bir süre sonra yavaşlayıp durmasının sebebi ne olabilir?

Cevap: Hava ortamında hareket eden cisimlerle hava arasında sürtünme kuvveti vardır. Havanın cisimlerde uyguladığı sürtünme kuvvetine hava direnci denir. Hava direnci cisimlerin hareketini engelleyici bir etkidir. Salıncakta sallanan çocuğun  bir süre sonra yavaşlayıp durmasının sebebi de hava direncidir. Cisimler hava ortamında hareket ederken havanın direnci cisimlerin hareket yönüne ters yönde etki eder. Cismin havayla temas eden yüzeyi ne kadar genişse hava direnci de o kadar fazla olur. Paraşütlerin yüzeylerinin büyük olması hava direncini artırarak paraşütçünün yere yavaş ve güvenli inmesini sağlar.


5. Sınıf Fen Bilimleri 101. Sayfa Cevapları

Havanın direncini azaltmaya çalıştığımız durumlar da vardır. Hava ve kara taşıtları, hava direncinden en az etkilenecek şekilde tasarlanmıştır. Kuşların, hızlı koşan hayvanların vücut şekilleri, bisiklet yarışçılarının yarışırken aldıkları pozisyonlar hava direncini azaltan durumlardır.
5. Sınıf Fen Bilimleri 102. Sayfa Cevapları

HEZARFEN AHMET ÇELEBİ (1609-1640)
Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşamış önemli Türk bilginlerdendir. Yapay kanatlar takarak uçabilen ilk insan olarak tanınır. Çok yönlü bir bilim insanıdır. Bu sebeple kendisine “çok fazla şey bilen” anlamında “Hezarfen” ismi verilmiştir. Hezarfen Ahmet Çelebi çocukluğundan itibaren uçmaya olan merakı ile dikkat çekmiştir. Uzun yıllar kuşların kanat yapılarını ve nasıl uçabildiklerini araştırıp uçuş denemeleri yapmıştır. Kuşların kanat yapılarını taklit ederek yaptığı yapay kanatlarını takıp lodos rüzgarını arkasına alarak halkın huzurunda yaptığı uçuş denemesi başarılı olmuştur. Böylece Galata Kulesi’nden Üsküdar’a kadar yaklaşık 3500 metre uçmuştur. Dönemin padişahı IV. Murat bu üstün başarısından dolayı kendisini ödüllendirmiştir.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 41-42. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


01 Ocak 2023, 22:13

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3390

Cevaplar biraz daha kısa olsa daha iyi olur ama böyle de güzel kendim kısaltarak deftere yazdım işime yaradı teşekkürler

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.