27 Kasım 2021, 14:33
murat
Yönetici

5. Sınıf Fen Bilimleri 228-229-230-231-232-233. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 228-229-230-231-232-233 Cevapları MEB Yayınları

Çevre Kirliliğine Karşı Alınacak Önlemler


5. Sınıf Fen Bilimleri 229. Sayfa Cevapları

Gerekli Malzemeler

2 su bardağı
İçine bir bardağın sığacağı orta boy (çukur) cam kap
Termometre
Su
Lamba veya güneş ışığı

Nasıl Yapalım

■ Bardakların 3/4’ünü suyla dolduralım.
■ Bardaklardan birinin üzerine çukur kabı ters çevirip kapatalım.
■ Her iki bardağı güneşli bir yere bırakalım veya lambayla aydınlatalım.
■ 40 dakika (bir ders saati) bekleyelim.
■ Termometre ile ilk önce açık havada bıraktığınız bardaktaki suyun sıcaklığını ölçelim. Sonra diğer bardaktakini ölçelim.Bu deneyde çukur cam kap neyi temsil etmektedir? Bardaklardaki suların sıcaklık farkının sebebi nedir? Dünyamızdaki iklim değişiklikleri sizce nasıl oluşuyor?

Cevap: Çukur kap atmosferi temsil etmektedir. Açık havada bırakılan su daha fazla ısınmaktadır. Çünkü güneşten etkilenmektedir. Atmosfere salınan gazların fazla olması iklim değişikliğine neden olmaktadır.


5. Sınıf Fen Bilimleri 230. Sayfa Cevapları

A- Su kaynakları; evsel, endüstriyel ve tarımsal atıklarla her geçen gün daha da kirletilmektedir. Gerekli önlemler alınmazsa 2050 yılında Dünya nüfusunun %40’ının su sıkıntısı çekeceği düşünülmektedir. Bizden sonraki nesillere temiz su kaynakları ve yaşanabilir bir çevre bırakmak tüm insanların görevidir.Su kaynaklarının kirletilmesi ve su israfı devam ederse gelecekte bizi nasıl bir Dünya beklemektedir? İnsanlar ve diğer canlılar bu durumdan nasıl etkilenir?

Cevap: Gelecekte kuraklık, canlıların yok olması, nesillerinin tükenmesi, savaşlar, besin sıkıntıları baş gösterecektir.


5. Sınıf Fen Bilimleri 231. Sayfa Cevapları

B- Ülkemizin bazı şehirlerinde evsel katı atıkların toplandıktan sonra depolandığı yerlerde büyük çöp yığınları oluşmaktadır. Buralarda çok keskin bir koku ve kötü bir görüntü oluşmaktadır. Ayrıca buralarda fazlaca sivrisinek bulunmaktadır. Bu çöp yığınlarının bulunduğu yerlerin yakınında yaşayan insanlar bu durumdan rahatsız olmaktadır.

Siz olsaydınız bu sorunu ortadan kaldırmak için neler yapardınız?Cevap: Arıtma tesisleri kurar, depolanma şartlarını değiştirirdim.


5. Sınıf Fen Bilimleri 232. Sayfa Cevapları

Yukarıdaki resimde görülen bu doğa harikası yer yerleşim yerine dönüştürülmek istenmektedir. Yeşiliyle, mavisiyle, biyolojik çeşitliliğiyle öne çıkan bu alana bina, park ve fabrikaların inşa edilmesi planlanmaktadır. Bu fabrikaların açılmasıyla birçok kişiye iş imkanı doğacaktır.

1) İnşaatlar tamamlandığında bu alanda ne gibi çevre sorunları ortaya çıkabilir? Tahminlerinizi yazınız.

Cevap: Doğa zarar görecek, doğal hayat bozulacak, hava ve çevre kirliliği olacak, sular kirlenecek, bir çok canlı yok olacak, biyolojik çeşitlilik azalacak.2) Bu alanda yerleşim yeri ve fabrika inşa edilmesinin doğuracağı olumlu ve olumsuz sonuçlar neler olabilir? Tahminlerinizi yazınız.

Cevap:

Olumlu sonuçlar: İstihdam olur, insanların gezip görebilecekleri yeni yerleşim alanları oluşur.
Olumsuz sonuçlar: Doğa zarar görecek, biyolojik çeşitlilik azalacak, hava, su ve çevre kirliliği olacak, eko sistem zarar görecek.


5. Sınıf Fen Bilimleri 233. Sayfa Cevapları

Samet ve sıra arkadaşları, bir akarsudaki kirliliği araştırmak üzere akarsuyun etrafında, belli uzaklıklardaki alanlarda yaşayan bitki ve hayvan türlerini araştırıp saydılar ve listelediler. Akarsuyun bataklığa dönüşen kısmının 3 km uzağından araştırmaya başladılar. Aşağıdaki sonuçları elde ettiler.1) Bataklık, kirlilik sonucu oluştuğu halde neden canlı çeşitliliği en fazla bu alanda görülmektedir?

Cevap: Çünkü bir çok kuş türü böcekleri yiyerek beslenmektedir. Bataklığa gelen canlılar buralardan su ve yiyecek imkanı bulmaktadır.

2) En az kirlilik oluşan bölge neresidir?

Cevap: Bataklık Alan3) Yol kenarında kurbağa ve ördek sayısının azalma sebebi ne olabilir?

Cevap: Yol olduğu için insan hareketleri fazladır. Bu da bu bölgede yaşayan kurbağa ve ördeklerin başka alanlara gitmesine neden solmuştur.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Fen Bilimleri 226-227. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


01 Ocak 2023, 22:28

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2776

Bence en önemli konulardan birisi bu çünkü çevre temizliğinden hepimiz sorumluyuz ve üstümüze düşeni mutlaka yapmalıyız

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.