13 Temmuz 2021, 20:07
murat
Yönetici

5. Sınıf MEB Fen Bilimleri Ders Kitabı 18-19-20-21-22-23-24-25. Sayfa Cevapları5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 “Güneşin Yapısı ve Özellikleri” Etkinlik Cevapları

5. Sınıf MEB Fen Bilimleri Ders Kitabı 18. Sayfa Cevapları

Siz TUA’da (Türkiye Uzay Ajansı) çalışan bir mühendis olsaydınız Güneş ile ilgili neleri araştırmak isterdiniz?

Cevap: Güneşin daha ne kadar ısı ve ışık verme ömrü olduğunu araştırmak isterdim. Isı ve ışığı sonsuz mu yoksa belli bir zaman sonra bitecek mi konusunda çalışmalar yapardım.5. Sınıf MEB Fen Bilimleri Ders Kitabı 19. Sayfa Cevapları

Hazırladıgımız Güneş modeline bakarak; Güneş’in geometrik şekli hakkında ne söyleyebiliriz? Güneş ile Dünya modeli arasındaki büyüklük ilişkisi nasıldır?

Cevap: Güneş’in geometrik şekli küre şeklindedir. Güneş dünyadan çok fazla büyük bir yıldızdır. Güneş bir futbol topu kadar ise dünya bir pirinç tanesinden de daha küçüktür.

5. Sınıf MEB Fen Bilimleri Ders Kitabı 24. Sayfa CevaplarıAşağıda verilen ifadelerin doğru ya da yanlış olduğuna karar verip ilgili ok yönünde ilerlediğinizde ulaştığınız çıkışı işaretleyiniz.

Cevap: 3. Çıkış

5. Sınıf MEB Fen Bilimleri Ders Kitabı 24. Sayfa Cevapları

5. Sınıf MEB Fen Bilimleri Ders Kitabı 25. Sayfa CevaplarıGüneş’e gidecek olan uzay aracını tasarlayan Türkiye Uzay Ajansı mühendislerinden biri olduğunuzu hayal ediniz. Tasarımını
yaptığınız uzay aracıyla ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Cevap:

1) Aracınızın tasarımında hangi malzemeleri kullanırdınız?

Cevap: Sıcağa çok dayanıklı madenleri kullanırdım. Ayrıca hafif olmasına da özen gösterirdim.2) Neden bu malzemeleri seçerdiniz?

Cevap: Çünkü güneş çok sıcak ve uzak hafifi olması daha hızlı gitmesine, sıcağa dayanıklı olması ise erimemesini sağlar.

3) Yakıt olarak ne kullanırdınız?

Cevap: Güneş enerjisi ile çalışan bir uzay aracı olmasını tasarlardım.4) Aracınıza hangi ismi verirdiniz?

Cevap: Türkgüneşi

5) Tasarladığınız uzay aracının resmini çiziniz.

Cevap: Boyalı kalemler ile sizler çizmelisiniz. 

Bir önceki yazımız olan Sürtünme Kuvvetinin Az Veya Çok Olmasının Gerekli Olduğu Yerlere Örnekler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.