20 Ocak 2020, 11:33
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 33-34. Sayfa Cevapları Semih Ofset Yayınları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 33-34 Cevapları Semih Ofset Yayınları

Geçiş Üstünlüğü Olan Taşıtlar Cevapları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 33. Sayfa Cevapları Semih Ofset Yayınları

Bir yaralıyı hastaneye yetiştirmeye çalışan ambulans veya yangına müdahale etmeye giden itfaiye gecikirse neler yaşanabilir? Arkadaşlarınız ile tartışınız.

Cevap: Ambulans gecikirse hasta yaşamını yitirebilir, ya da sakat kalabilir. İtfaiye gecikirse yangın büyür ve kontrol altına alınamaz, bina içindeki insanların hayatları tehlikeye girer.

Aşağıdaki resmi inceleyiniz. Yayaların konuşmalarına katılıyor musunuz? Açıklayınız.33.sayfa

Cevap: Evet katılıyorum. Çünkü itfaiye aracı geçmekte ve diğer araç sürücüleri itfaiyeye yol verip gecikmesini önlemektedir. Bize yeşil ışık yansa bile geçiş üstünlüğü olan araçlara yol vermek gerekir.


4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 34. Sayfa Cevapları Semih Ofset Yayınları

Ambulans ve itfaiye araçlarının önlerindeki yazının ters yazılma sebebini anlatınız.Cevap: Ambulans ve itfaiye geçiş üstünlüğü olan araçlardır. Trafikte bu araçların gecikmeden gitmesi gerekir. Önlerinde yazan ters yazılar öndeki sürücünün dikiz aynasından doğru şekilde okunur. Bu da sürücünün bu araçlara geçiş vermesini sağlar.

Geçiş üstünlüğü olan araçların duyulur ve görülür işaretlerini fark eden sürücüler ve yayalar ne yapmalıdır? Açıklayınız.

Cevap: Sürücüler hemen araçlarını en sağa doğru çekmeli ve bu araçlara yol vermelidir. Yayalar ise kendilerine yeşil yansa bile beklemeli bu araçlar geçtikten sonra normal trafik kurallarına uymalıdır.

1. Geçiş hakkı ve geçiş üstünlüğü kavramlarını açıklayınız.Cevap: Görev sırasında, belirli araç (ambulans, polis aracı ve itfaiye) sürücülerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak şartı ile trafik kısıtlama veya yasaklarına bağlı olmamalarına geçiş üstünlüğü denir.
Karayolları Trafik Kanunu (KTK) ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde (KTY) kara yollarının kullanılma koşulları belirlenmiştir. Buna göre yayaların ve araç kullananların diğer yaya ve araç kullananlara göre, yolu kullanma sırasındaki öncelik hakkına geçiş hakkı denir.

2. Hangi araçların geçiş üstünlüğü vardır?

Cevap: Polis, İtfaiye, Ambulans, Doğalgaz acil müdahale ekibi gibi görevliler.

3. Geçiş üstünlüğü olan araçlar bu üstünlüklerini ne zaman ve nasıl kullanır? Açıklayınız.Cevap: Görev halinde iken görülür (ışıklı) ve duyulur (sesli) işaret kullanarak geçiş üstünlüğünü kullanır.

Trafikle ilgili meslekler hakkında bilgi edininiz (İnternetten yapacağınız araştırmaları aile büyüğünüzün gözetiminde yapınız.)

Cevap: Trafik polisleri, Belediye zabıtaları, Jandarma, Karayolları, Ulaştırma Bakanlığı .

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 23-24. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
05 Aralık 2022, 19:32

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Her zaman ambulans, itfaiye gibi araçlara diğer araçlar yol verir. Yoksa zamanında gitmesi gereken yere varamazlar.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.