25 Ocak 2021, 18:32
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 70-71. Sayfa Cevapları Semih Ofset Yayınları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 70-71 Cevapları Semih Ofset Yayınları

Doğru İlk Yardım Cevapları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 70. Sayfa Cevapları Semih Ofset Yayınları

İlk yardım uygulamaları hangi özellikleri ile haberlere konu oluyor? Bir örnek ile anlatınız.

Cevap: Araçların yanlış park etmeleri nedeni ile ilk yardım araçlarının sokağa girememesi, ilk yardım araçlarına yol verilmemesi, vatandaşların yanlış yaptığı ilk yardım müdahaleleri, ilk yardım ekiplerine uygulanan şiddet.

Aşağıdaki resimde gördüklerinizi anlatınız. Yaralı taşınmadan önce hangi önlemler alınmıştır? Açıklayınız.Cevap: Yol dubalar ile emniyetli hale getirilmiş, yaralılar sedyeye alınmış ve sedyenin emniyet kemerleri takılmış, daha sonra ambulansa alınmaktadır.


4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 71. Sayfa Cevapları Semih Ofset Yayınları

Aşağıdaki resimlerde bir kazaya ait iki senaryo bulunmaktadır. Yaralıya yapılan doğru ve yanlış müdahalenin sonuçları neler olabilir? İki durumun olası sonuçlarını ve doğru müdahalenin önemini tartışınız.

Cevap: Doğru müdahalenin sonuçlarında yaralı ilk yardım ekibinin müdahalesi ile daha hızlı ve doğru şekilde tedavi olur ve hastaneye gider. Yanlış müdahale sonucunda ise yaralı daha fazla hasar görebilir, yanlış müdahale ve taşıma sonucu hayati tehlikeye girer. Doğru müdahalenin önemi ise yaralının uzman kişiler tarafından tedavi edilmesine, hayati fonksiyonlarının çalıştırılmasında, ve yaralıyı doğru şekilde taşınmasında faydalıdır.1. Kimler ilk yardım yapmalıdır?

Cevap: İlk yardım eğitimini almış olanlar, doktorlar, hemşireler gibi uzman kişiler.

2. İlk yardım eğitimi almamış kişiler kaza yerinde neler yapmalıdır? Anlatınız.

Cevap:Trafik kazası olduğunda öncelikli olarak tehlikeli yerler belirlenerek güvenli bir alan oluşturulmalıdır.
Kaza yeri diğer sürücülerin rahat bir şekilde görebileceği şekilde işaretlenmeli, böylelikle olası kazaların önüne geçilebilir.
Kazaya uğrayan arabanın mümkünse motoru durdurulmalıdır.
Çevrede zehirlenme ya da patlama olmaması için varsa gaz tüpleri kapatılmalı ve kıvılcıma neden olabilecek ışık araçları ve cihazları kullanılmamalıdır.
Acil olarak 112 aranmalıdır.

Hafif yaralanmalar hakkında bilgi edininiz.

Cevap: Evde tedavisi mümkün olan ve acil müdahale gerektirmeyen yaralanmalara hafif yaralanmalar denir. Hafif yaralanmalar, çürük, çizik, bere, sivilce, morarma, kan toplama, sıyrık tarzı yaralanmalardır.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 67-68-69. Sayfa Cevapları Semih Ofset Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
05 Aralık 2022, 20:51

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

İlk yardım öğreten kurslar var bu konular daha detaylı öğrenilirse iyi olur tüm öğrencilere bilgi verdiğiniz için teşekkürler

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.