04 Kasım 2022, 15:32
Donatello
Yönetici

6. Sınıf Fen Bilimleri 129. Sayfa Cevapları MEB Yayınları6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 129 Cevapları

Neler Öğrendik? Cevapları 


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 129 Cevapları

NELER ÖĞRENDİK?

6. Sınıf Fen Bilimleri 127. Sayfa Cevapları

1) Yukarıda verilen A ve B kaplarında eşit miktarda su ve buz bulunmaktadır. Bu iki maddenin yoğunluklarını karşılaştırınız.Cevap: Su katı hale dönüştüğünde yoğunluğu azalır. Suyun yoğunluğu buzun yoğunluğundan fazladır.

2) Kütlesi 900 g, hacmi 1000 cm3 olan maddenin yoğunluğu kaç g/cm3 tür?

Cevap: d= m/V d= 900/1000= 0,9 g/cm3

3) Yandaki grafikte kütle ve hacim değerleri verilen K, L, M ve N maddelerinin yoğunluklarını hesaplayınız.6. Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 129 Cevapları

Cevap:
K için d=80/20= 4 g/cm3
L için d= 100/40= 2.5 g/cm3
M için d= 100/50= 2 g/cm3
N için d= 40/50= 0.8 g/cm3

4) Yandaki tabloda dört farklı maddenin yoğunlukları verilmiştir. Bu maddelerden eşit hacimde alındığında, kütlelerini küçükten büyüğe doğru sıralayınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri 129. Sayfa CevaplarıCevap: Alüminyum  < Çinko < Demir < Bakır

5) Bir maddenin yoğunluğu değişebilir mi? Açıklayınız.

Cevap: Sıvı halden katı hale geçen maddelerin hacmi azalır, yoğunlukları artar. Su ise donduğunda hacmi artar, yoğunluğu azalır.

6) Su ve zeytinyağı iki farklı maddedir. Su, ısı vererek donmaya başladığında buz kabın üstünde toplanır. Zeytinyağı donmaya başladığında donmuş hali kabın alt kısmında toplanır. Bu durumun sebebini açıklayınız.Cevap: Su donduğunda yoğunluğu azalır bu nedenle buz kabın üstünde toplanır. Zeytinyağı ise donmaya başladığında yoğunluğu arttığı için kabın alt kısmında toplanır.

7) Buzun suda yüzmesinin canlılar için önemini örnek vererek açıklayınız.

Cevap: Buzun altında canlılar yaşamaktadır. Su altındaki canlılar, soğuk havalarda da yaşamlarını devam ettirebilirler. Çünkü buzun su üstünü kaplamasıyla denizlerin ve göllerin dipleri uygun sıcaklıkta kalır.


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları 129. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Fen Bilimleri 127-128. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.