09 Kasım 2022, 14:48
Donatello
Yönetici

6. Sınıf Fen Bilimleri 161. Sayfa Cevapları MEB Yayınları6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 161 Cevapları

Neler Öğrendik? Cevapları 


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları

NELER ÖĞRENDİK?

1) Müzik öğretmeni aşağıda görülen müzik aletlerini sınıfa getirerek seslerini öğrencilere dinletiyor. Öğrenciler, müzik aletlerini görmedikleri halde sesin hangi müzik aletine ait olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyor. Bu durum sesin hangi özelliğiyle açıklanabilir?

Cevap: Farklı cisimlerle üretilen sesler birbirinden farklıdır.2) İbrahim, eline aldığı metal kaşığı yavaşça masaya, sıranın metal ayağına, kalorifer peteğine ve pencerenin
camına vuruyor. Her denemede aynı metal kaşığı kullanmasına rağmen farklı sesler duyuyor. Bu durumu İbrahim’e nasıl açıklayabilirsiniz?

Cevap: Farklı ses kaynakları ile oluşturulan sesler farklı duyulur.

3) Kerem, okulda düzenlenen etkinlikte mini bir konser vermiştir. Ancak Kerem, sazın sesinin evdekinden farklı çıktığını fark etmiştir. Bu durumun nedeni ne olabilir?

Cevap: Tellerin gerginliği değişmiş olabileceği için sazın sesi farklı çıkmaktadır.4) Gökay, aynı ses kaynağını üç farklı ortama koyarak bir deney tasarlıyor. Kaynaktan çıkan sesleri katı, sıvı ve gaz ortamda dinliyor.

6. Sınıf Fen Bilimler 161. Sayfa Cevapları

• Gökay bu deneyle neyi öğrenmek istemiştir?

Cevap: Aynı sesin farklı ortamlarda farklı duyulup duyulmadığını öğrenmek istemiştir.• Bu deneyde ses, hangi ortamlarda daha süratli yayılmıştır?

Cevap: Ses en süratli katı yani tahta ortamda yayılmıştır.

5) Aynı cisimlerle üretilen seslerin farklı olmasını açıklayan bir deney düzeneği hazırlayınız.

  • Bir kalemi sıraya vurduğumuzda havadan gelen ses dalgaları ile sıraya kulağımızı dayadığımızda duyulan sesler farklıdır.
  • Taş parçalarını havada vurduğumuzda farklı ses çıkarırken, su içinde vurduğumuzda daha farklı ses çıkaracaktır.
  • Tren yoluna kulağımızı dayadığımızda çıkan sesler, havadan gelen seslerden farklı olacaktır.
  • Plastik topu beton, tahta, halı gibi farklı yüzeylerde zıplattığımızda çıkan sesler birbirinden farklı olacaktır.

Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları 161. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Fen Bilimleri 160. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.