12 Kasım 2022, 14:12
Donatello
Yönetici

6. Sınıf Fen Bilimleri 168-169. Sayfa Cevapları MEB Yayınları6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 168-169 Cevapları

Sesin Soğurulması ve Yalıtımı Cevapları 


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 169 Cevapları

SIRA SİZDE

Hangi Maddeler Sesi Daha Fazla Tutar?

Amaç: Ses yalıtımı ile ilgili model oluşturmakARAÇ GEREÇLER
1- Saat
2- Kutu
3- Kumaş parçası
4- Köpük levha (ufalanmış)

Yapılışı:
1. Saati boş bir kutuya koyup kutunun kapağını kapatınız. Saatin tik tak sesini dinleyiniz.
2. Saati, içine ufalanmış köpük levha yerleştirilmiş kutuya koyup kutunun kapağını kapatınız. Saatin tik tak sesini dinleyiniz.
3. Son olarak saati içine kumaş parçaları konulmuş kutuya koyup kutunun kapağını kapatınız. Saatin tik tak sesini dinleyiniz.

Değerlendirme:

1. Kutunun içine farklı maddeler yerleştirildiğinde ses neden farklı şekilde duyuldu?Cevap: Her bir maddenin yalıtkanlık durumu, sesi soğurma durumu farklıdır. Bu nedenle ses farlı şekilde duyuldu.

2. Hangi tür malzemeler sesin yayılmasını daha fazla engeller?

Cevap: Ses yalıtımı için yün, can yünü, sünger, halı, çift cam, pamuk, strafor köpük, keçe gibi yalıtkan malzemeler sesin yayılmasını daha fazla engeller.


Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları 168-169. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Fen Bilimleri 167-168. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.