16 Kasım 2022, 16:26
Donatello
Yönetici

6. Sınıf Fen Bilimleri 195-196-197-198-199-200. Sayfa Cevapları MEB Yayınları6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 195-196-197-198-199-200 Cevapları

Sistemlerin Sağlığı ve Hastalıklar Cevapları 


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 195 Cevapları

ARAŞTIRALIM

Sigara, alkol gibi bağımlılığa yol açan maddeler ve bunların vücudumuza verdikleri zararlar hakkında araştırma yapınız. Araştırma sonuçlarını sınıfta paylaşınız.Sigaranın Zararları: Sigaranın neden olduğu bilinen bazı kanser türleri bulunmaktadır. Ne yazık ki sigaranın kanser risklerinin yanında, diğer ciddi sağlık problemlerine yol açar. Örneğin; ağız ve yutakta tat kaybı, nefes darlığı, çarpıntı, aşırı halsizlik ve tansiyon problemleri gibi rahatsızlıklar sigara kullanan bireylerde daha sık rastlanan durumlardır. Ayrıca astım, kalp yetmezliği, damar tıkanıklığı, kısırlık ve tansiyon hastalıkları da yine sigara ile tetiklenen yahut direkt olarak sigaranın neden olduğu hastalıklardır.

Alkolün Zararları: Alkol, kalpte ritim bozukluğuna, damar kireçlenmesine ve kalp yetersizliğine sebep olur. Alkol karaciğer üzerinde üzerinde toksik etkiye sahiptir. Karaciğer hücreleri alkol nedeniyle hasar görür ve yapısal değişikliklere uğrar. Alkole bağlı karaciğer hastalıkları en basit olarak karaciğer yağlanması, sonra alkole bağlı hepatit ve sonuçta siroza kadar giden bir tablo oluşturur. Alkol beyin fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Kısa dönemde düşünme, karar verme ve hareket etme yetilerinde bozulmaya bağlı ölümle dahi sonuçlanabilecek kazalara yol açabilir. Uzun vadede ise beyin hücrelerinin ölümü sonucu bunamaya yol açar.


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 196 Cevapları

ARAŞTIRALIM

Şeker hastalığının belirtileri nelerdir?  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Hızlı ve istemsiz kilo kaybı
  • Bulanık görme
  • Ayaklarda uyuşma ve karıncalanma şeklinde rahatsızlık hissi
  • Yaraların normalden daha geç iyileşmesi
  • Ciltte kuruluk ve kaşıntı
  • Aşırı susama
  • Yoğun açlık hissi

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 199 Cevapları

ARAŞTIRALIM

Günümüzde kanser hastalarının sayısı neden artmıştır?

Cevap: Kanser hastalarının sayısının artmasında genetik yatkınlıklar önemlidir. Ancak günümüzde bazı çevresel faktörler daha önemli hale gelmiştir. Çevremizdeki teknolojik araçlar arttıkça daha fazla radyasyona maruz kalmamız en önemli etkendir. Yediğimiz hazır gıdalardaki toksinler ve suda bulunan arsenik de kanser riskini arttırmaktadır. Bunlara ek olarak sanayi bölgelerindeki hava kirliliğinde ozon tabakasının zarar görmesinden kaynaklı olarak güneşten gelen radyoaktif maddelere kadar pek çok unsur kanseri tetiklemektedir.


Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları 195-196-197-198-199-200. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Fen Bilimleri 192. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.