18 Kasım 2022, 18:30
Donatello
Yönetici

6. Sınıf Fen Bilimleri 217-218. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 217-218 Cevapları

Elektriksel Direncin Bağlı Olduğu Faktörler Cevapları 


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 217 Cevapları

BUL BAKALIM

6. Sınıf Fen Bilimleri 217. Sayfa Cevapları

Yukarıda verilen tellerin dirençleri hakkında ne söylenebilir? Açıklayınız.Cevap: Uzunlukları ve dik kesit alanları aynıdır. Ancak bakır tel alüminyum telden daha iletken bir maddedir. Bu durumda bakır telin elektriksel direnci alüminyum telin elektriksel direncinden daha küçüktür.

6. Sınıf Fen Bilimleri 217. Sayfa Cevapları

Yukarıdaki 1, 2, ve 3 numaralı nikel-krom tellerin uzunluk ve dik kesit alanları verilmiştir. Buna göre aşağıdaki soruları yanıtlayınız.a) 1 ve 2 numaralı nikel-krom tellerin dirençlerini karşılaştırınız. Bu karşılaştırmada neye dikkat ettiniz?

Cevap: Diğer özellikleri aynıyken uzunlukları farklıdır. 1 numaralı tel daha kısa, elektriksel direnci daha küçüktür. 2 numaralı tel daha uzun, elektriksel direnci daha büyüktür.

b) 2 ve 3 numaralı nikel-krom tellerin dirençlerini karşılaştırınız. Bu karşılaştırmada neye dikkat ettiniz?

Cevap: Diğer özellikleri aynıyken dik kesit alanları farklıdır. 2 numaralı telin dik kesit alanı daha kalındır, yani elektriksel direnci daha küçüktür. 3 numaralı telin dik kesit alanı daha incedir, yani elektriksel direnci daha büyüktür.
6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 218 Cevapları

ARAŞTIRALIM

Evlerde elektrik tasarrufu sağlamak için kullanılacak ampulleri seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Cevap: Eve ampul seçerken kaç volt ile ışık yaydığına, uzun ömürlü olmasına, göz yormayan, kullanımı kolay ve kapalı mekanı en iyi aydınlatabilecek türden bir ışıklandırma sağlamasına dikkat etmeliyiz.


Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları 217-218. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Fen Bilimleri 215-216. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


06 Ocak 2023, 18:35

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3443

Fen dersini bir türlü sevemiyorum hep zor geliyor ama yine de ödevlerimi yapmaya çalışıyorum bu konular bana yardımcı oluyor çok teşekkür ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.