18 Kasım 2022, 18:45
Donatello
Yönetici

6. Sınıf Fen Bilimleri 218-219. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 218-219 Cevapları

Neler Öğrendik? Cevapları 


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 218 Cevapları

NELER ÖĞRENDİK?

1) Elektriksel direnç nedir? Elektriksel direncin bağlı olduğu faktörler nelerdir?

Cevap: Maddelerin elektrik enerjisinin iletilmesine gösterdiği zorluk ‘elektriksel direnç’ olarak ifade edilir. Elektriksel direnç; devrede kullanılan iletken telin uzunluğu, dik kesit alanı ve cinsine bağlıdır.

2) Mert uluslararası bir uçak yolculuğu yaparken uçak birden sarsılmaya başladı. Pilot uçağın kontrolünü kaybedince, uçak bir adaya düştü. Elinde projektör, akü ve farklı türden malzemelerle adadan kurtulmaya çalışacaktı. Kendini göstermek için bir ışıklı sistem yapması gerekiyordu. Bu durumda farklı parlaklıklara ulaşmak için Mert ne yapmalıdır?Cevap: Aküyü enerji kaynağı, projektörü de ışık kaynağı olarak kullanmalılar. Bunun için de farklı iletkenliklerdeki tellerle devre oluşturmaları gerekir.

3) Ampulün içindeki telin direncinin özelliği nedir?

Cevap: Ampul içinde filaman adı verilen bir tel bulunur. Bu tel büyük dirence sahip olan tungsten (volfram) metalinden yapılmıştır. Ampul içindeki telin dik kesit alanının küçük, boyunun uzun olması telin direncinin büyük olması için gereklidir. Bu filaman tel, sarmal hale getirilerek ampule yerleştirilmiştir.4) Elektrikle uğraşan kişiler, çalışırken ne gibi önlemler almalıdır?

Cevap: Elektrikle uğraşan kişiler ellerine yalıtkan bir malzeme olan lastik eldiven takmalıdırlar. Ayrıca ayaklarına da lastik ayakkabı giymelidirler.


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 219 Cevapları

5) I. Dik kesit alanı aynı, boyu daha uzun olan bakır bir çubuk kullanmak
II. Devredeki pilin yanına bir pil daha bağlamak
III. Boyu aynı, dik kesit alanı daha büyük bakır çubuk kullanmak

6. Sınıf Fen Bilimleri 219. Sayfa CevaplarıYandaki elektrik devresinde test uçları arasına bakır çubuk konulduğunda ampul ışık vermektedir. Ampulün parlaklığını arttırmak için yukarıdakilerden hangileri yapılabilir?

A) I ve II
B) I ve III
C) II ve III
D) I, II ve III

Cevap: C

6) Aşağıda aynı maddeden yapılmış iletken tellerin uzunlukları ve dik kesit alanları verilmiştir. Buna göre iletken tellerle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.6. Sınıf Fen Bilimleri 219. Sayfa Cevapları

a) Hangi telin direnci en büyüktür?

Cevap: D telinin direnci en büyüktür.

b) Hangi telin direnci en küçüktür?Cevap: A telinin direnci en küçüktür.

c) A ve B iletken tellerin dirençleri arasındaki büyüklük ilişkisini karşılaştınız.

Cevap: B telinin direnci A telinden büyüktür. (Dik kesit alanı eşit olan aynı cins malzemeden yapılmış iki telden uzun olan telin direnci daha büyüktür.)

d) C ve D iletken tellerin dirençleri arasındaki büyüklük ilişkisini karşılaştınız.Cevap: D telinin direnci C telinden büyüktür. (Dik kesit alanı eşit olan aynı cins malzemeden yapılmış iki telden uzun olan telin direnci daha büyüktür.)

e) Elektrikli ısıtıcının içinde hangi teli kullanırsak ısıtıcı daha fazla ısı verir?

Cevap: Elektrikli ısıtıcının içinde D telini kullanırsak ısıcıtı daha fazla ısı verir.

f) Basit bir elektrik devresinde hangi iletken tel kullanılırsa ampul parlaklığı en fazla olur?Cevap: Basit bir elektrik devresinde ampul parlaklığının fazla olması için kullanılan iletken telin direnci küçük olmalıdır. Bu nedenle, A teli kullanılmalıdır.

g) Basit bir elektrik devresinde iletkenin direncinin iletkenin uzunluğuna bağlı olup olmadığını araştırmak için yukarıda verilen tellerden hangi ikisi kullanılmalıdır?

Bağımlı Değişken: İletkenin direnci
Sabit Tutulan Değişken: İletkenin cinsi, iletkenin dik kesit alanı
Bağımsız Değişken: İletkenin uzunluğu

Cevap: Bu araştırma sorusu için “A ve B” telleri veya “C ve D” telleri kullanılabilir.h) Basit bir elektrik devresinde iletkenin direncinin iletkenin dik kesit alanına bağlı olup olmadığını araştırmak için yukarıda verilen tellerden hangi ikisi kullanılmalıdır?

Bağımlı Değişken: İletkenin direnci
Sabit Tutulan Değişken: İletkenin cinsi, iletkenin uzunluğu
Bağımsız Değişken: İletkenin dik kesit alanı

Cevap: Bu araştırma sorusu için “A ve C” telleri veya “B ve D” telleri kullanılabilir.


Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları 218-219. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Fen Bilimleri 217-218. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


06 Ocak 2023, 18:31

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2771

Biraz uzun bir konu ama cevaplarınız çok güzel bu yüzden kısa zamanda yazdım emekleriniz için teşekkürler güzel konular var

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.