31 Ekim 2022, 16:44
Donatello
Yönetici

6. Sınıf Fen Bilimleri 38. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 38 Cevapları

Neler Öğrendik? Cevapları 


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 38 Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri 38. Sayfa Cevapları

NELER ÖĞRENDİK?

1) Ay tutulmasında, Ay hangi evrededir? Güneş tutulması sırasında Ay hangi evrededir?Cevap: Ay tutulmasında Ay, dolunay evresindedir. Güneş tutulmasında, Ay yeni ay evresindedir.

2) Ay tutulması, Güneş tutulmasına göre neden daha sık gözlenir?

Cevap: Ay’ın Dünya çevresindeki yörüngesi, Dünya’nın Güneş çevresindeki yörüngesine göre eğik olduğu için Ay tutulması daha sık gözlenir.3) Güneş tutulması neden daha az gözlenir?

Cevap: Güneş tutulması, Ay’ın gölgesinin Dünya’ya düştüğü bölgelerde gözlenebilir. Güneş tutulması sırasında Ay, yeni ay evresindedir. Her yeni ay evresinde Ay’ın gölgesi Dünya’ya düşmez.

4) Ay tutulmasının neden her ay gerçekleşmediğini açıklayınız.

Cevap: Ay’ın Dünya çevresindeki yörüngesi, Dünya’nın Güneş çevresindeki yörüngesine göre eğiktir. Ay, Dünya’nın arkasında olabilir fakat hala Güneş’ten ışık almaya devam eder.5) Güneş tutulmasını Dünya üzerinde farklı konumlardaki herkes görebilir mi?

Cevap: Hayır, Güneş tutulması; Ay’ın gölgesinin Dünya’ya düştüğü bölgelerde gözlenebilir.


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları 38. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Fen Bilimleri 35-36-37. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


03 Ocak 2023, 19:22

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2769

Bu cevapları çok beğendim öğretmenim de bu konuyu böyle anlattı bunlar sınavlarda da çıkıyor o yüzden faydalı olmuş teşekkürler

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.